Tri zavjetna lista

U ne tako davna vremena tj. kroz nekoliko prošlih stoljeća u našim krajevima, kao i u ostalim dijelovima Europe, često je vladala neizlječiva bolest kolera ili kako su je još zvali kuga, koja je odnijela puno života na Grobnišćini.  Tada je u tri navrata pomrlo puno ljudi, kako starijih tako i djece i mladih. Tada su se Grobnišćani zavjetovali da će određenog datuma blagdanovati i svi tog dana ići na sv. misu, osim tko je teško bolestan, te Bogu zahvaliti za prestanak te strašne pošasti.

Glavni zavjetni blagdan je 13. rujna kada je i klanjanje, te se čitaju zavjetni listovi. Postoje tri zavjetna lista: prvi je iz 1722 godine, drugi iz 1830 i treći iz 1886 godine. Ovi zavjetni listovi važni su za našu grobničku – crkvenu povijest jer svjedoče: o dubokoj i iskrenoj vjeri naših predaka, o njihovoj postojanoj i bezuvjetnoj privrženosti Crkvi, i o moralnim načelima po kojima su živjeli.

Comments are closed.