Velika subota – Vazmeno bdijenje, 11.4.2020.

Dragi vjernici!

Kristovo uskrsnuće je središte kršćanske vjere. Upravo vjera u uskrsnuće čini nas kršćanima. U ovoj svetoj noći zahvaljujemo Bogu prije svega za dar života i za dar vjere.

Uskrsnuće preobražava čitavo naše postojanje i poziva nas da živimo kao novi ljudi koji su već sada dionici vječnosti. U ovoj svetoj noći sjedinjuje se nebesko sa zemaljskim, božansko s ljudskim.

U ovoj svetoj noći ispunjavaju se čežnje tolikih naraštaja kroz vjekove, u spoznaji da je Krist svojim uskrsnućem pobijedio najvećeg čovjekovog neprijatelja smrt i sotonu.

Misa bdijenja u čast Kristova uskrsnuća na Veliku subotu bogata je duhovnim sadržajima koji nama vjernicima obnavljaju vjeru i vraćaju potrebnu snagu u svjedočenju naše vjere, do konačnog gledanja Boga licem u lice.

Obred mise bdijenja ima nekoliko dijelova:

1. Služba svjetla

Večerašnje slavlje započinje službom svjetla. Upravo je svjetlo simbol koji prevladava u ovoj svetoj noći. Uskrsno svjetlo raspršilo je svaku ljudsku tamu i sva je zemlja obasjana sjajem Kristova uskrsnuća. Večeras se pjeva Hvalospjev uskrsnoj svijeći, koja je simbol, znak Krista uskrsnulog. Stoga će to uskrsno svjetlo pratiti sva liturgijska slavlja kroz cijelo uskrsno vrijeme, kao i cijelu liturgijsku godinu.

Nadam se da kod kuće imate blagoslovljenu svijeću, pa bi bilo dobro da je zapalite navečer u 20.00 sati kada budem u crkvi slavio misu bdijenja, da se tako svi sjedinimo u istoj vjeri u uskrsnulog Krista.

2. Služba riječi

Večerašnje slavlje bogato je Božjom riječi iz starog i novog zavjeta. Čita se čak 7 čitanja. Pogledajte ove večeri barem jedan dio iz novog zavjeta koji se odnosi na Kristovo uskrsnuće. Božja Riječ je uvijek i tako bi trebalo biti, svjetlo na putu naše vjere, kojom potvrđujemo našu vjeru u Božju Riječ da je ona istinita.

Svjetlo Božje Riječi prati život kršćanina i uvodi ga u sve dublju spoznaju Boga, svijeta, samoga sebe, stvarnosti života i konačno smrti. Otvorimo se tom svjetlu i dopustimo da nas rasvijetli svojom istinom i ljepotom.

3. Krsna služba

Isus je prelaskom iz smrti u život i nama otvorio vrata vječnog života. Taj novi život mi primamo časom našega krštenja. Zato na Veliku subotu držimo u ruci blagoslovljenu svijeću.
Krsna je svijeća simbol, znak toga novog uskrsnog života, ali i prosvjetljenja koje smo primili časom krštenja. Svatko tko je kršten u Kristovo ime, pozvan je od Isusa da bude ˝sol zemlje i svijetlost svijeta˝!

4. Euharistijska služba

Po euharistiji ili sv. misi mi se kršćani životno sjedinjujemo sa Isusom, te tako postajemo dionici njegova uskrsnuća i proslave. U svetoj pričesti mi se sjedinjujemo sa Isusom, kako bismo bili drugi Kristi koji hodaju ovom zemljom, što je naš životni zadatak. Na taj način primamo svjetlo života, koje rasvjetljuje naš hod kroz vrijeme, sve do konačnog sjedinjenje s Gospodinom u vječnosti.

Velika subota – homilija

Okupili smo se večeras u ovom našem hramu, da proslavimo najveći događaj naše vjere, a to je Kristovo uskrsnuće. Iako sam događaj, u koliko je sati Isus rano ujutro u nedjelju uskrsnuo, nije zapisan u evanđeljima, što je i razumljivo, mi vjerujemo u Kristovo uskrsnuće na temelju svjedočanstva apostola i tolikih muževa i žena koji su Isusa vidjeli nakon uskrsnuća, kojima se još 40 dana ukazivao prije svoga uzašašća k Ocu.

Možemo si samo zamisliti kako su reagirali toliki ljudi Jeruzalema koji su doživjeli potres nakon uskrsnuća Isusova, kao i žene koje su susrele anđela, a koliki pak strah stražari koji su čuvali grob i nakon uskrsnuća obamrli. Temeljna poruka anđela je bila: ˝Nije oovdje, nego je uskrsnuo˝. Živ je , Bog ga je uskrisio od mrtvih. Druga bitna poruka anđela na grobu bila je : ˝Vi se ne bojte˝. To je bitna poruka i za nas danas. I apostoli i drugi učenici su se u strahu da ih ne uhvate i zatvore ili pogube jer su bili Isusovi učenici razbježali i sakriili. Juda ga je izdao, Petar ga je zatajio… i tako je bilo sve dok im se Isus nije ukazao da je živ. I još ih je 40 dana nakon uskrsnuća utvrđivao u vjeri. Ispunjeni snagom Duha Svetoga hrabro su svjedočili po svem ondašnjem svijetu, Rimskom Carstvu, da je Isus živ, da je usrsnuo i svoju vjeru posvjedočili mučeničkom krvlju kao i mnogi kršćani kroz prva 4 stoljeća kršćanstva. Uspostavom mira na cijelom području Rimskog Carstva, za vrijeme cara Konstantina početkom 4. stoljeća, te konačno priznanje kršćanstva kao vrijednog načina života, dogodilo se upravo zbog neustrašivosti prvih kršćana u svjedočenju evanđeoskih vrednota, pravde ljubavi i mira, kao i jednakosti između uškarca i žene i svih ljudi u svim zemljama velikog Rimskog Carstva.

Ovaj poziv: ˝Vi se ne bojte˝! Upućen je danas i svakome od nas. Preudno je pitanje također: što je s našom vjerom? Vjerujemo li doista u Kristovo i vlastito uskrsnuće? Pitanje je također: što je s hrabrošći naše vjere? Stidimo li se svoje vjere?svjedočimo li svoju vjeru javno i bez straha da nas drugi neće razumjeti ili nam se rugati?

Dobro je prisjetiti sse večeras Isusovih riječi kad nam kaže: ˝Tko se zastidi mene, zastidjet ću se i ja njega u onaj čas pred Ocem Nebeskim˝! Strah koji sijeu u srcima drugih ljudi je najvećše oruđe moćnika. Zastrašivanje koji nam se prijeti da će nam se dogoditi ovo ili ono zlo ako ne budemo slijedili njihove upute, često je još uvijek i u ovom našem svijetu poluga kojom se služe moćnici, posebice preko medija da siju strah i obmanjuju. Sjetimo se prijetnji suvremenih političara i ekonomista koji prijete propašću ekonomije i gospodarstva, znanstvenika koji predkazuju kako će priroda uništiti našu planetu primjerice zatopljenjem… Sijanjem straha tjeraju nas da se bojimo za vlastite živote i da živimo upravo onako kako oni hoće. Suprotstavljanje strahu nadom u život vječni, u vjeri u Kristovo i vlastito uskrsnuće, kao i vjerom da je Isus gospodar svijeta i čovjeka, života i smrti, je namoćnije oruđe u borbi protiv sile i moćnika svih vremena, pa i danas. Isto tako zbog vlastite sebičnosti, duhovne lijenosti, podmitljivosti, slabe vjere; po načelu: glavno da je meni dobro; dopuštamo moćnicima, grabežljivcima i silnicima da poljujaju naše dostojanstvo i vjeru. Zato je važno u ovoj svetoj noći promisliti koliko uopće držimo do Božje Riječi i koliko se držimo puta koji jedini vodi u boljitak i život vječni? U ovoj svetoj uskrsnoj noći, paleći svijeće na velikoj uskrsnoj svijeći uskrsnuloga Isusa, trebamo se prisjetiti povezanosti s Isusom, kao i vjere koja je započela s časom našega krštenja. Neka nam uvijek u ušima zvone riječi :˝Ne bojte se! Ja sam s vama do svršetka svijeta˝. Svatko od nas može svojom malom svijećom vjere uništiti mrak oko sebe i zapaliti svijeću vjere svojim susjedima ili posustaloj braći. Kršćanski živjeti znači živjeti iz vjere u konačnu pobjedu dobra, ljubavi i života. Tko god bude živio iz te vjere, može očekivati da će Bog Isusa Krista stati na njegovu stranu i njega uskrisiti, da će uskrisiti i njegovu patnju i dobrotu i ljubav i omogućiti mu prijeći iz tame smrti u svjetlo svječnoga života. Amen!

Preporuka:

  • Nastojte na Veliku subotu u 20:00 sati zapaliti blagoslovljenu svijeću u svojim domovima i moliti zajedno sa mnom. Pročitajte evanđelje ili homiliju kao poticaj za rast u vjeri i plemenitosti. Svi koji budete čitali ove stranice javite drugima da i oni znaju te da budemo zajedno povezani u molitvi.

Obavijesti:

  • Običaj je da svećenik na Veliku subotu nakon mise blagoslovi hranu koju blagujemo na Uskrs. Ja ću na misi bdijenja u 20:00 sati blagosloviti na kraju mise hranu za sve župljane. Na vama je da je zajedno sa upaljenom svijećom stavite na stol. Na taj način hrana će biti blagoslovljena svima koji to žele.
  • Ako želite možete i sami na Veliku subotu ili prije blagovanja na Uskrs izmoliti zajedno Oče naš, a zatim izreći ovu molitvu za blagoslov hrane: ˝Bože, ti si po smrti i uskrsnuću svoga sina Isusa Krista obnovio ljudski rod i cijeli svemir. Blagoslovi /učinite znak križa nad hranom/ ovu hranu i piće da nam budu znak vazmene obnove. Daj da svi koji je blaguju ustraju u tvojoj milosti i uvijek žive kao novi ljudi. Po Kristu Gospodinu našem. Amen!
  • Molim vas da blagoslovljenu hranu ne bacate, već radije višak podijelite s potrebitima.

Vaš župnik,
Ivan Friščić

Comments are closed.